Po adopcji | Schronisko Bełchatów
Logo

Po adopcji

Każdy z naszych podopiecznych ma za sobą swoją historię. Nie zawsze znamy jej treść. Psiaki i koty, które do nas trafiają mogły być w przeszłości krzywdzone. Zabierając naszego podopiecznego, zabierasz z nim jego dawne przyzwyczajenia i lęki. Każda zmiana otoczenia i warunków w których przebywa, to dla niego wielki stres. Nowe miejsce, nowe zapachy, inne zasady – musisz dać mu czas, aby poznał nowe otoczenie. Pies zazwyczaj szybko adaptuje się do nowego otoczenia, nie oczekujmy od niego jednak, aby zrobił to w chwili przekroczenia progu Twojego domu lub posesji.

Kilka praktycznych porad, jak zmniejszyć jego stres

  1. Zabrany ze schroniska pies lub kot może wykazywać silne objawy stresu – biegunka, wymioty, wypadanie sierści. Przytulanie psa, narzucanie mu swojego towarzystwa, głaskanie nie zmniejszy jego stresu, a może tylko spotęgować. Warto jest zostawić psa samemu sobie. Pozwól mu samodzielnie zaciekawić się otoczeniem, daj mu odpocząć.

  2. Zapewnij mu bezpieczny i odizolowany kąt – jeśli pies znajdzie samodzielnie bezpieczne miejsce pod stołem, łóżkiem, a nawet w szafie, nie przywołuj go na siłę. Postaw blisko tego miejsca miskę z wodą.

  3. Pies w nowym domu przez pewien czas może nie jeść – to normalny objaw stresu u czworonogów. Nie zmieniaj też gwałtownie diety psu, staraj się robić to stopniowo.

  4. Na pierwszych spacerach z nowym czworonogiem, staraj się mieć go zawsze pod kontrolą. Staraj się wybierać spokojne miejsca bez zgiełku i tłumów.

  5. Gdy pies zacznie sam podchodzić do Ciebie i domagać się Twojej uwagi lub pieszczot, nagradzaj takie zachowania smakołykami.

  6. Psy lubią ograniczenia, zasady i rytuały – ustal jasne reguły dla nowego przyjaciela i konsekwentnie się ich trzymaj. Podawaj mu posiłki o stałych porach i staraj się wychodzić z nim na spacery regularnie.

600 185 657