Kontrowersje wokół sterylizacji | Schronisko Bełchatów
Logo

Kontrowersje wokół sterylizacji

Według danych statystycznych, w Polsce żyje blisko 3 miliony bezpańskich psów i kotów. Problem bezdomności nie sposób rozwiązać zwiększając liczbę schronisk, czy podwajając ilość domów adopcyjnych. Jednym ze sposobów zapobiegania zwiększania się problemu zatrważająco rosnącej liczby „Bezdomniaków”, jest zabieg ich sterylizacji.

Sterylizacja lub kastracja to zabieg chirurgiczny przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Zabieg ten powoduje nieodwracalną utratę płodności u zwierząt. Suczki po sterylizacji nigdy nie będą miały już potomstwa ani cieczki, natomiast wykastrowany samiec nie będzie odczuwał popędu płciowego. Nasi podopieczni, gdy pozwala na to ich stan zdrowia oraz wiek, poddawani są zabiegowi. Zwierzęta po takiej czynności wracają do zdrowia po kilku dniach.

Kontrowersje wokół sterylizacji wynikają najczęściej z nieprawdziwych obiegowych opinii, uczłowieczania zwierząt lub błędnych - niemedycznych przekonań. Jedną z udowodnionych zalet sterylizacji suczki jest ochrona przed ropomaciczem, nowotworami narządów rodnych, nowotworem gruczołu moczowego czy ciążami urojonymi. Kastracja samca zapobiega nowotworom układu płciowego, przepuklinom czy schorzeniom prostaty – zapewnia też okiełznanie temperamentu psa i jego skłonności do ucieczek czy dominującego charakteru. Najważniejszym jednak argumentem przemawiającym za sterylizacją i kastracją jest ograniczenie niekontrolowanego przyrostu naturalnego psów i kotów.

600 185 657